Zgubiłem kota, co dalej?

Jeśli Twój kot zaginął, działaj natychmiast. Jak szukać kota? Oto wskazówki:

  • Przeszukaj okolicę. Jeśli kot dotychczas mieszkał tylko w domu/mieszkaniu i nigdy nie wychodził, na pewno jest bardzo przestraszony i będzie szukał kryjówki. W związku z tym zajrzyj we wszystkie miejsca, które są potencjalnym schronieniem: piwnice, krzaki, wnęki przy okienkach piwnicznych, opuszczone budynki etc.
  • Poinformuj o zaginięciu kota wszystkie fundacje działające w twojej okolicy na rzecz zwierząt. Zapytaj, czy nie trafił pod ich opiekę Twój zaginiony przyjaciel. W Trójmieście skontaktuj się z nami (PKDT), Fundacją Kotangens, grupą Miau Adopcje, grupą Bezbronne Zwierzęta, Sekcją ds. Kotów Wolno Bytujących, OTOZ Animals (Schroniskiem w Gdyni – Ciapkowem, Schroniskiem w Dąbrówce), TOZ (Schroniskiem w Sopocie), Schroniskiem Promyk w Gdańsku, grupą Koty Wejhera. Przygotuj ogłoszenia do publikacji w Internecie (zdjęcia i krótki tekst: czas i miejsce zaginięcia, cechy charakterystyczne kota) i poproś o ich udostępnienie na stronach w/w grup prozwierzęcych. Sam opublikuj ogłoszenia na: OLX, trójmiasto.pl, (koniecznie!), innych portalach.
  • Przygotuj ogłoszenia papierowe i rozwieś je w okolicy (słupy, klatki schodowe, drzwi do piwnic w blokach, sklepy, punkty usługowe). Im więcej osób usłyszy o zaginionym podopiecznym, tym lepiej. Jeśli do zaginięcia doszło w okolicy domków jednorodzinnych, to małe ogłoszenia/ulotki wrzuć do skrzynek znajdujących się na bramach.
  • KONIECZNIE odszukaj osoby, które dokarmiają koty wolno żyjące na tym terenie. Kot będzie szukał jedzenia i prawdopodobnie będzie próbował przyłączyć się do jakiegoś stada, by załapać się na posiłek.
  • Wystawiaj karmę w okolicy swojego domu/bloku/kamienicy. Jeśli kot nie odszedł daleko, jest szansa, że wybierze twoją stołówkę i w końcu się spotkacie.
  • Szukaj zwłaszcza wieczorem. Doskonałe godziny to 21.00 – 1.00. Kiedy robi się ciemno i cicho, jest większa szansa, że kot opuści kryjówkę i będzie szukał pożywienia. Potrząsaj puszką z karmą, szeleść saszetką albo uderzaj cicho w puszkę – rób to, co kotu kojarzy się z karmieniem.
  • Poinformuj wszystkie lecznice weterynaryjne w okolicy. Jeśli ktoś zdecyduje się przygarnąć kota, najprawdopodobniej uda się z nim do weterynarza. Poinformuj również przychodnię weterynaryjną, która w Twojej miejscowości podpisała z miastem/gminą umowę na opiekę powypadkową dla zwierząt. Jeśli twojemu kotu przydarzy się coś złego,właśnie tam trafi.
  • Zorientuj się, gdzie w Twojej okolicy zwierzęta bezdomne oczekują na przewiezienie do schroniska. Jeśli zwierzę zostanie odłowione/zabrane po wypadku przez odpowiednie służby i trafi pod opiekę gminy/miasta, często zanim zostanie odwiezione do schroniska, przebywa najpierw w „poczekalni”: przytulisku, pomieszczeniach zakładów usług komunalnych itp.

Pamiętaj! Domowy, oswojony kot nie radzi sobie sam na zewnątrz. Stwierdzenie „kot da sobie radę” jest bzdurą! Zagubione i wystraszone zwierzę nie potrafi zadbać o siebie. Wcale nie tak łatwo jest zorganizować sobie jedzenie. Niejednokrotnie nie udaje mu się dostać do miski, w konsekwencji czego głoduje. Jeśli kot jest ufny, bardzo łatwo może zostać skrzywdzony przez człowieka. Nie wszyscy są przychylnie nastawieni do zwierząt. Słabszy i niepewny w stadzie będzie też pewnie najprawdopodobniej obiektem ataków silniejszych osobników, a to z kolei grozi bólem i zarażeniem się chorobami. Poza tym znajdujący się w nowej sytuacji kot, często jest zdezorientowany i łatwo może ulec wypadkowi komunikacyjnemu. Twój zagubiony podopieczny bardzo Cię potrzebuje.Szukaj i nie poddawaj się zbyt szybko. Potrzebny upór i konsekwencja. Niejednokrotnie koty udaje się odnaleźć.

5 maja, 2015

PRZEKAŻ 1,5% PODATKU

Twoje zakupy mogą pomagać

Ratujemy Zwierzaki

PomagamyZwierzakom

Zakupy internetowe poprzez

PAY PAL

My też szukamy domu!