» Wszystkie artykuły

Znalazłem kota, co dalej?

301200_244181042284568_5715841_n

Znalazłem kota!

Znalazłem kota, co dalej?

Jeśli na Twojej drodze stanął nagle zagubiony/porzucony kot, nie przechodź obojętnie. Oswojone i przyzwyczajone do opieki człowieka zwierzę nie przeżyje w nowych okolicznościach. To nie prawda, że kot na tzw. „wolności” będzie szczęśliwy i „poradzi sobie”. On potrzebuje pomocy. Udzielenie jej wcale nie jest trudne. Co powinieneś zrobić?

  • Ustal, czy kot na pewno jest kotem porzuconym, zagubionym. Sprawdź, czy nie jest zwierzęciem „wychodzącym”. Może ma opiekunów i jest wypuszczany. Jest to konieczne. Pozbawienie zwierzęcia domu nie jest wyjściem. Popytaj w okolicy: w sklepie, kiosku, punkcie usługowym. Zasięgnij informacji u osób wyprowadzających psy, często spacerujących w okolicy. Postaraj się dotrzeć do osób dokarmiających w okolicy koty wolno żyjące. Tacy ludzie są bezcennym źródłem informacji.
  • Zabezpiecz zwierzę. Weź kota do domu, umieść na chwilę we własnej łazience, piwnicy. Nawet jeśli masz inne zwierzęta to zaopiekowanie się kolejnym, choć na krótko, odizolowanie go jest możliwe.
  • Jeśli jesteś w stanie, zatrzymaj zwierzę tymczasowo. Zrób ogłoszenia. Poszukaj dotychczasowych opiekunów, być może kot zaginął. Jeśli nie uda Ci się do nich dotrzeć, poszukaj kotu nowego domu. Pozostawiając kota u siebie, w domowych warunkach, zaoszczędzasz i tak już przerażonemu futrzakowi mnóstwo stresu.
  • Jeśli nie zdecydujesz się zabezpieczyć kota u siebie – doraźnie lub w ramach domu tymczasowego – poinformuj o potrzebującym czworonogu organizacje pomagające zwierzętom. Otrzymasz pomoc i wskazówki.

Pomagaj! Nie bądź obojętny. Nie czekaj, aż zwierzę będzie w złym stanie i będzie wymagało natychmiastowej interwencji. Nie przechodź obok, czekając aż ktoś inny zajmie się sprawą. Nie pytaj: dlaczego akurat ja? Tak pyta większość, a czas płynie. Wśród zwierząt jest wiele ofiar niezdecydowania i znieczulicy.

Gdzie ogłaszać zwierzęta do adopcji? Na terenie Trójmiasta poproś o publikację następujące grupy działające na rzecz zwierząt: nas (PKDT), Fundację Kotangens, grupę Miau Adopcje, grupę Bezbronne Zwierzęta, Sekcję ds. Kotów Wolno Bytującyh, OTOZ Animals (Schronisko w Gdyni – Ciapkowo, Schronisko w Dąbrówce), TOZ (Schronisko w Sopocie), Schronisko Promyk w Gdańsku, grupę Koty Wejhera. Sam publikuj i wyróżniaj ogłoszenia na OLX i trójmiasto.pl (oba, wyróżnione, mają wysoką skuteczność) oraz innych portalach ogłoszeniowych.

5 maja, 2015

Szukamy domu!

Twoje zakupy mogą pomagać

Zakupy internetowe poprzez

Ratujemy Zwierzaki