Stwórz dom tymczasowy

Czym jest dom tymczasowy?

Dom Tymczasowy ratuje życie. Daje szansę zwierzętom porzuconym, oswojonym, lecz pozbawionym opieki, nieradzącym sobie na wolności. Pozwala zabrać kota z miejsca dla niego niebezpiecznego. Umożliwia domową rekonwalescencje po pobycie w weterynaryjnym boksie. Wszystko po to, by znaleźć mu w przyszłości kochający, odpowiedzialny dom. By już nigdy nie był skazany na poniewierkę i tułaczkę. Dom Tymczasowy jest przystanią, gdzie kot czeka na adopcję i Dom Stały.Domy Tymczasowe są bazą, na której budujemy ogromną część naszych działań. Niestety, jest ich wciąż za mało.

Dlaczego domy tymczasowe są potrzebne?

Schronisko można porównać do domu dziecka dla zwierząt. Schroniska, pomimo dotacji państwa, sponsorów i otwartych serc pracowników tych placówek, nie mają możliwości zagwarantowania przeżycia i godnych warunków dla wszystkich przebywających w nich zwierząt.

W domach tymczasowych zwierzęta przebywają z człowiekiem stale mu towarzysząc i prowadząc normalne domowe życie. Umieszczenie zwierzęcia w domu tymczasowym daje pewność, że będzie ono miało lepsze warunki do rozwoju. Nie będzie narażone na choroby wirusowe, będzie miało zagwarantowaną indywidualną opiekę. Klatka czy woliera w schronisku nie jest domem!

Zarówno zwierzęta zdrowe jak i chore, mają większe szanse na znalezienie swojego nowego opiekuna, będąc oddawanymi do adopcji z domu tymczasowego a nie z azylu. Istnieje w społeczeństwie niechęć, a nawet strach przed przekroczeniem progu schroniska dla bezdomnych zwierząt, często z uwagi na wrażliwość potencjalnego opiekuna. Nie każdy ma w sobie tyle odwagi, by iść do masowej placówki i wybrać spośród setek błagających oczu – tego jednego, jedynego pupila. Dużo ludzi zagląda więc do ogłoszeń w różnych portalach, gazetach, gdzie szuka wymarzonego zwierzaka. W ten sposób właśnie przyszły opiekun dociera do DOMU TYMCZASOWEGO, gdzie umieszczane są zwierzęta w różnej ilości od jednej sztuki, po pokaźny zwierzyniec (do 20-25).

Rzadko zwierzę pozostaje w domu tymczasowym na stałe, nie znajdując nowego opiekuna. Dzieje się to sporadycznie, ponieważ domy tymczasowe tworzone są z inicjatywy danej organizacji i nigdy nie pozostają bez wsparcia.

Każdy Dom Tymczasowy może liczyć na nasze wsparcie w postaci:
– pomocy merytorycznej,
– opieki weterynaryjnej,
– transportu (jeśli to potrzebne),
– pomocy w adopcji podopiecznego (ogłoszenia, rozmowa/wizyta przedadopcyjna, weryfikacja Domu Stałego),
– partycypowania w kosztach utrzymania zwierzęcia.

Kto może w ten sposób pomagać?
Każdy odpowiedzialny człowiek.
“Tymczasowanie” to mnóstwo radości w obcowaniu z futrzakiem i dużo satysfakcji, kiedy zwierzę znajduje nowy dom.
To niezapomniane chwile, kiedy widzimy, jak na naszych oczach maluch z brudnej kulki zmienia się w pięknego kociaka, kiedy wyrzucone chore zwierzę odżywa i wraca do sił, kiedy wycofany zwierzak robi postępy i otwiera się przed ludźmi.
Dom Tymczasowy musi mieć też świadomość, że spoczywają na nim takie same obowiązki, jak na przyszłym stałym opiekunie zwierzęcia, tzn. opieka, żywienie, sprzątanie kuwet oraz socjalizacja zwierząt. Zdarza się, że zwierzak choruje. Trzeba wtedy zapewnić mu opiekę weterynaryjną.
Jest to praca dająca ogromną satysfakcję, nie zawsze jednak łatwa. Wymaga zaangażowania i wywołuje emocje, np. związane z wydaniem podopiecznego do Domu Stałego. Często jest to najtrudniejszy moment dla osoby będącej DT.
Zewnętrzny DT pozostaje w ścisłej współpracy z wolontariuszem fundacji, tak więc nie zostaje sam. Wspólnie omawiamy zakres działań poszczególnych DT. Ustalamy, czy jest w stanie przyjąć kota, który wymaga doleczenia, czy tylko zdrowe zwierzę. Czy będzie zajmować się kociakiem, czy może kotem dorosłym. Czy ma czas, który może poświęcić na socjalizację zwierzaka pokrzywdzonego i wymagającego pokazania, że człowiek to mimo wszystko fajny stwór.

Jeśli chcecie pomóc nam i naszym podopiecznym i zostać Domem Tymczasowym, skontaktujcie się z nami wiadomością na Facebooku. Wasza pomoc i zaangażowanie w ratowanie zwierząt są dla nas bardzo cenne. A na zdjęciu jest Banda, którą uratowali przed smutnym losem bezdomnego kota nasi sympatycy, Ola i Sebastian.

19 stycznia, 2023

PRZEKAŻ 1,5% PODATKU

Twoje zakupy mogą pomagać

Ratujemy Zwierzaki

PomagamyZwierzakom

Zakupy internetowe poprzez

PAY PAL

My też szukamy domu!